Sport

Kosova shënon fitore ndaj Azerbajxhanit në U21

Përfaqësuesja e Kosovës U21 ka arritur të mposhtë moshatarët e tyre nga Azerbajxhani me rezultat 2-0.

Kosova e nisi mirë ndeshjen që nga minuta e parë duke rrezikuar portën e mysafirëve.

Edhe pse terreni ishte i vështirë për tu zhvilluar ndeshja, pasi kishte shumë borë, djelmoshat tanë nuk u ndalen për asnjë moment.

Në pjesën e parë, Kosova rrezikoi me Dakun, Hasanin dhe Sylejmanin por pa arritur të gjejnë golin.

Me rezultatin e barabartë 0-0 përfunduan 45 minutat e para të kësaj sfide.

Në fillim të pjesës së dytë Kosova e gjeti edhe golin e parë në këtë sfidë.

Pas një aksioni shumë të mirë, Dren Feka asistoi tek Mirlind Daku i cili edhe më bukur pasoi tek Florent Hasani që me një goditje të fuqishme shënoi për 1-0.

Goli i dytë erdhi vetëm gjashtë minuta më vonë, kësaj radhe nga një ndërprerje.

Dren Feka harkoi bukur nga rivënia këndore, ndërsa mbrojtësi Kastriot Kolgeci u shkëput edhe më bukur për të shënuar me kokë për 2-0.

Deri në fund të ndeshjes, djelmoshat tanë patën edhe disa gjysmë raste shënimi por që rezultati mbeti 2-0.

Pas kësaj fitore Kosova zë pozitën e tretë në grup me 10 pikë të grumbulluara pas shtatë ndeshjeve.

Ndërkohë Azerbajxhani mbetet në pozitën e fundit me vetëm një pikë.

Në ndeshjen e ardhshme, Kosova më 27 mars do të jetë nikoqire e Gjermanisë në ‘Adem Jashari’.

You may also like